KBAT

METRAD

METRAD, yüksek hassasiyete ve geniş bir dinamik aralığa sahip yeni bir X-Band hava durumu radarıdır. Bu özellikler METRAD’ın çiseleyen yağmur veya hafif kar gibi en zayıf hidro-meteorolojik hedefleri bile tespit etmesine olanak tanır.
Hassas Ölçüm

X-Band sisteminin kompakt boyutu ve taşınabilirliği, onu hem hızlı sabit kurulum hem de operasyon sahasına hızlı intikal için mükemmel bir seçim haline getirir. Sistem, tam kalibre ve çift polarizasyonlu STAR (Simultaneous) kullanımı sayesinde C Band radarların tespit edemediği durumları tespit ederek anlık tahmin, sel ve dolu uyarıları, bilimsel araştırma ve coğrafi olarak kör alanların kapsama alınması gibi çok çeşitli ihtiyaçları karşılamaktadır.

Meteorolojik Veriler

METRAD’ı sivil ve askeri havaalanlarında Terminal Doppler Hava Radarı olarak kullanırken; Opsiyonel Wind Products Yazılım Paketi sayesinde, yağışlı havalarda sadece hidro-meteorolojik hedefleri değil aynı zamanda mikro patlamaları veya rüzgar cephelerini de tespit etmek mümkündür.

METRAD, kullanıcı veya bakım personelinin arızalı ekipmana kolayca ulaşabilmesi ve arızalı parçaları hızlı bir şekilde aktif parçalarla değiştirebilmesi için LRU konseptinde tasarlanmıştır.

Tersine çevrilmiş U-şekilli anten kaportası, polarimetrik uygulamalarda tüm açılarda minimum çapraz polarizasyon ve diferansiyel faz değeri üretmek için optimize edilmiştir. Ayrıca, kaidesi tam yarım küre kapsama alanı sağlarken, çok hassas anten konumlandırmayı da mümkün kılar.